Jakie zabiegi sprawdzą się najlepiej na męskiej skórze? Czy warto w ogóle tworzyć tego typu rozróżnienia, czy też mówienie o zabiegach dla mężczyzn i kobiet jest stereotypowe? Jak patrzy na to świat nauki? I jakie nowości dla mężczyzn oferuje ostatnio medycyna estetyczna? O tym wszystkim piszę w poniższym artykule.

Jakimi prawami rządzi się męska skóra?

.

Dość długo temat pielęgnacji męskiej skóry był traktowany po macoszemu. Stereotypowe podejście, zgodnie z którym dbanie o siebie „prawdziwego mężczyzny” ograniczało się do użycia golarki i dezodorantu na szczęście odchodzi w przeszłość. Na szczęście, bo takie podejście bardzo często korelowało z brakiem dbałości o zdrowie (statystki wciąż pokazują np., że około 40% mężczyzn nie korzysta z kremów przeciwsłonecznych, choć grozi to większym ryzykiem zachorowania na raka skóry). Jak i budziło jeszcze większe kompleksy u tej części panów, którzy chcieliby skorzystać z różnorodnych zabiegów – np. by poradzić sobie z trądzikiem, zlikwidować blizny, wygładzić zmarszczki, przeciwdziałać wypadaniu włosów itp. – ale powstrzymywał ich lęk przed reakcją otoczenia, czy też po prostu brak świadomości, że część zabiegów w ogóle istnieje.

Oczywiście wciąż bywa tak, że niektórych kręgach korzystanie przez mężczyzn z usług medycyny estetycznej jest tabuizowane. Wielu z nas decyduje się nie mówić o tym, że korzystało z usług medycyny estetycznej swojej partnerce, przyjaciołom czy kolegom z pracy. Coraz częściej stereotypy odchodzą jednak do lamusa, a mężczyźni chętniej korzystają z różnorodnych zabiegów, co mnie cieszy, bo uważam, że wszyscy mamy prawo do dobrego samopoczucia związanego z wyglądem.

Oczywiście, gdy mowa o zabiegach dla mężczyzn, najczęstszym skojarzeniem będzie ta gałęź medycyny estetycznej, która walczy z łysieniem, ewentualnie do głowy przyjdą nam też takie zabiegi, jak lipoliza, leczenie nadpotliwości czy bruksizmu. A przecież medycyna estetyczna ma mężczyznom znacznie więcej do zaoferowania. Warto w tym miejscu podkreślić, że nie istnieje sztywny podział na zabiegi dedykowane dla kobiet i mężczyzn. Większość metod, którymi operuje medycyna estetyczna sprawdzi się świetnie u pacjentów niezależnie od ich płci. Należy jednak uwzględnić specyfikę męskiej skóry i odmienną anatomię już przy sposobie wykonywania zabiegu (np. rozmieszczeniu nakłuć) czy też przy doborze preparatów. Dzięki temu będziemy mogli o wiele efektywniej pomagać mężczyznom.

Ponieważ przez lata wśród pacjentów lekarzy medycyny estetycznej przeważały kobiety, spora część zabiegów była opracowywana przede wszystkim z myślą o ich potrzebach. Mam nadzieję, że w najbliższych latach pojawi się więcej badań i produktów opracowywanych z myślą o mężczyznach. Nie chodzi mi tu o chwyt marketingowy, zgodnie z którym właściwie ten sam produkt podajemy tylko w innym opakowaniu i pod inną nazwą, a wypracowanie takich metod czy preparatów, które będą idealnie dopasowane do męskiej skóry. Oczywiście skóra ta nie różni się od skóry kobiet w sposób diametralny, ale różni się jednak pod kątem pewnych istotnych niuansów.

.

Co charakteryzuje męską skórę? Panuje obiegowa opinia, że męska skóra wolniej się starzeje. To nie do końca prawda. Męska skóra jest rzeczywiście grubsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, a poza tym za sprawą działania hormonów intensywniej produkuje sebum i pot, co wpływa na stan jej nawilżenia. W związku z tym u mężczyzn pojawia się mniej zmarszczek pod kątem ich ilości, jednak są one głębsze, mocniej zaznaczone. Mężczyźni mają też cieńszą podskórną warstwę tłuszczową, co wpływa na to, że ich policzki są bardziej płaskie, intensywniej tracą objętość wraz z wiekiem.

Warto zwrócić też uwagę na to, że sam kształt twarzy mężczyzn i kobiet się różni. Męskie czaszki są statystycznie większe, o masywniejszym, szerszym czole oraz bardziej wyraźnie zarysowanej, kwadratowej żuchwie. U mężczyzn zauważalna jest również większa masa mięśni szkieletowych i dotyczy to także twarzy. Splot naczyniowy pod brodą sprawia, że twarz jest mocno unaczyniona, co może korelować z większym prawdopodobieństwem powstania siniaków po iniekcjach. Oczywiście wszystkie te aspekty wpływają na sposób, w jaki starzeje się męska skóra i powinny być brane pod uwagę przy wykonywaniu zabiegów medycyny estetycznej.

W jaki sposób powinny być uwzględniane przytoczone różnice? Na przykład podczas wykonywania zabiegu z toksyną botulinową w obrębie czoła preferowana jest technika płaskiej iniekcji, co pozwala utrzymać płaską pozycję brwi charakterystyczną dla mężczyzn, a nie zaokrągloną, która częściej cechuje kobiety. Duża powierzchnia czoła może też wymagać większej ilości iniekcji. Szczególną uwagę należy zwrócić też na sposób podawania wypełniaczy w obrębie policzków – powinny być one wstrzykiwane wzdłuż łuku jarzmowego. Nie chcemy dodać zbyt dużo objętości w przedniej czy przyśrodkowej części policzków, gdyż nabrałyby one bardziej kobiecego kształtu.

Takich przykładów jest oczywiście więcej, dlatego warto do wykonania zabiegu wybrać takiego lekarza, który ma spore doświadczenie w wykonywaniu zabiegów u mężczyzn. Jednocześnie podkreślam, że wspomniane zabiegi jak najbardziej mogą doskonale sprawdzić się u mężczyzn – musza być tylko odpowiednio fachowo wykonane. A tu pojawia się wątek, na który zawsze zwracam uwagę: niezmiennie polecam korzystanie z usług renomowanych klinik i specjalistów.

.
.
.

.

Jakie zabiegi sprawdzą się świetnie na męskiej twarzy?

Już po 30. roku życia panowie mogą zauważać spadek elastyczności skóry i pojawianie się zmarszczek mimicznych. To dobry moment, by zacząć przygodę z medycyną estetyczną. Ze zmarszczkami mimicznymi nieodzownie najlepiej poradzi sobie toksyna botulinowa. Działanie popularnego botoksu polega na blokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowych w tkankach – dzięki temu mięsnie mimiczne rozluźniają się i zmarszczki ulegają wygładzeniu. W ten sposób pozbędziemy się np. lwiej zmarszczki, zmarszczek poprzecznych czoła czy kurzych łapek. To metoda szybka, właściwie bezbolesna, po zabiegu można od razu wrócić do codziennych czynności, a efekty utrzymują się przez około pół roku. Więcej o botoksie mogą Panowie przeczytać na mojej stronie w dokładnym opisie zabiegu z jego wykorzystaniem. 

Gdy zmarszczki i bruzdy stają się głębsze i potrzebne jest ich wypełnienie, doskonale przy męskiej skórze sprawdzi się kwas hialuronowy. To świetna propozycja dla dojrzalszych mężczyzn. Kwas sprawdzi się np. przy wypełnieniu policzków. Zabieg poprawia jędrność skóry, dogłębnie ją nawilża, wygładza zmarszczki, wypełnia określone części twarzy. Efekty utrzymują się do roku, po tym czasie kwas zostaje w naturalny sposób wchłonięty przez organizm. Zabieg trwa około pół godziny, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym lub z pomocą żelu znieczulającego. Opuchlizna znika do 3 dni po zabiegu, może jednak stać się to znacznie szybciej, np. w ciągu kilku godzin. Wszelkie niezbędne informacje o zabiegu znajdą Panowie na mojej stronie.

Zabiegiem bardzo korzystnym dla męskiej skóry może być też peeling chemiczny. Ma on na celu złuszczenie naskórka i tym samym zniwelowanie różnorodnych skórnych defektów – płytkich zmarszczek, blizn, rozszerzonych porów, przebarwień. Do zabiegu stosuje się kwas odpowiadający najlepiej potrzebom danego pacjenta – np. migdałowy, glikolowy czy trójchlorooctowy. Zabieg jest szybki i niezbyt bolesny, jeśli jednak stosujemy kwas o wysokim stężeniu, trzeba nastawić się na kilka dni rekonwalescencji, gdy skóra jest wyraźnie podrażniona, zaczerwieniona, może się złuszczać – lepiej wtedy nie opuszczać domu.

Dla osób, które chciałyby pozbyć się przebarwień czy rozszerzonych naczynek, jak i zmniejszyć widoczność blizn lub zmarszczek właśnie, doskonałym rozwiązaniem może być też laseroterapia bądź terapia falami radiowymi. To bardzo prężnie rozwijający się dział medycyny estetycznej, lasery mają coraz większą moc i radzą sobie z problemami skórnymi, które jeszcze do niedawna wydawały się prawie niemożliwe do zniwelowania. Czas zabiegu laserowego zależy od tego, jak duży obszar ciała mamy zamiar poddać terapii, coraz częściej zabiegi te są bezbolesne, można też zastosować żel znieczulający. Ponownie, więcej danych o różnorodnych laserach znajdą Panowie na mojej stronie.

N

„Nie istnieje sztywny podział na zabiegi dedykowane dla kobiet i mężczyzn. Należy jednak uwzględnić specyfikę męskiej skóry i odmienną anatomię już przy sposobie wykonywania zabiegu czy też przy doborze preparatów.”

.

Oczywiście, choć w tym tekście postanowiłem skupić się głównie na zabiegach mających na celu pielęgnację męskiej skóry, nie ulega wątpliwości, że zabiegami, z których mężczyźni korzystają prawdopodobnie najczęściej są te związane z łysieniem, nie sposób więc choć po krótce o nich wspomnieć. Dla tych z panów, którzy zauważyli już intensywne przerzedzenie włosów, idealną opcją okaże się skorzystanie z terapii osoczem bogatopłtkowym PRP. Co kryje się pod tą nazwą? PRP to specjalny program biostymulacji komórek skóry oparty na pozyskaniu osocza bogatopłytkowego z krwi pacjenta i wstrzyknięciu go w skórę. Płytki krwi zawarte w osoczu stymulują komórki macierzyste, które zaczynają się namnażać, pobudzają procesy regeneracji tkanekwspomagają angiogenezę, czyli tworzenie się nowych naczyń krwionośnych, pobudzają fibroblasty do wytwarzania kolagenu, aktywują mikrokrążenie i stymulują syntezę DNATen szereg dobroczynnych działań sprawia, że możliwa jest regeneracja skóry głowy, a włosy zaczynają odrastać. Za sprawą PRP możemy zregenerować skórę głowy, a dzięki temu wywołać odrastanie włosów. Cały zestaw szczegółowych informacji o zabiegu znajdą Państwo w tekście poświęconym tej metodzie.

Terapia osoczem bogatopłytkowym to dobry sposób na różne rodzaje łysienia, jeśli jednak doszło już do tego, że nie mamy włosów na dużej części skóry głowy, warto zastanowić się nad przeszczepem. Co ważne: z takiego przeszczepu można skorzystać nie tylko chcąc poradzić sobie z ubytkiem włosów na głowie, ale również w innych obszarach ciała – np. na brodzie czy torsie.

.

W zasięgu mężczyzn są najróżniejsze zabiegi i produkty z bardzo szerokiego wachlarza medycyny estetycznej. Jeśli widzą Panowie na mojej stronie opis jakiegoś zabiegu, który wydaje się interesujący, ale nie wiedzą, jak sprawdzi się on na męskiej skórze, zachęcam do kontaktu, z przyjemnością odpowiem na wszelkie pytania. I z góry mogę powiedzieć, że w większości przypadków zabieg ten będzie tak samo odpowiedni dla mężczyzn, jak i kobiet. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie więcej z nas ośmieli się do korzystania z zabiegów medycyny estetycznej, jeśli tylko odczuje taką potrzebę. W końcu dbałość o wygląd i często wyraźnie korelujące z nim dobre samopoczucie nie powinna być zarezerwowana wyłącznie dla jednej grupy osób. To, czy decydujemy się poddać jakiemuś zabiegowi, czy też nie, powinno zależeć tylko i wyłącznie od nas, a nie stereotypowych przekonań czy nacisku otoczenia.