Zwiotczała skóra, która zaburza naturalny kontur powieki, a nieraz utrudnia również widzenie, złogi tłuszczu na powiekach, worki pod oczami, opadanie dolnych powiek sprawiające, że odsłania się biel pod tęczówką, nadmiar skóry i zmarszczki – to wszystko wskazania do plastyki powiek. Zabieg ten może pomóc w sytuacjach, gdy mniej inwazyjne metody okazują się niewystarczające. Co warto wiedzieć o tej chirurgicznej procedurze, zanim zdecydujemy się na poddanie się zabiegowi?

.

Opadanie powiek to problem, z którym mierzy się mnóstwo dojrzałych osób. Wiek nie jest jednak jedynym wskazaniem do poddania się plastyce powiek. Często korekta jest wymagana ze względu np. na zaburzenia rozwojowe, ale i typ budowy powiek. Istnieje więc szereg sytuacji, w których tego typu korekta jest wskazana – oczywiście najbardziej w momencie, gdy opadanie powiek utrudnia widzenie.


.

Warto jednak mieć świadomość, że plastyka powiek to zabieg wysoce inwazyjny, który – szczególnie gdy nie w pełni profesjonalnie przeprowadzony – może nieść za sobą ryzyko poważnych komplikacji. Plastyka powiek nie ogranicza się do prostego wycięcia kawałka skóry. Tego typu podejście nie dałoby nam satysfakcjonujących efektów, ponieważ zwiotczenie dotyczy nie tylko skóry, ale także mięśni, tkanki oczodołu czy obszaru skroni oraz łuku brwiowego. Chirurg musi ocenić dokładnie nie tylko stan skóry, ale również poszczególnych warstw niewidocznych gołym okiem.

.
.
.

.

Jeśli w ramach zabiegu dokona się zaledwie wycięcia skóry, ale pozostawi inne warstwy bez odpowiedniej korekty, to deformacja stosunkowo szybko powróci, bo specyfika skóry jest taka, że dostosowuje się ona do mięśni i innych tkanek. Wycięcie skóry powinno być traktowane jako jeden z elementów korekty, a nie jej całość. Dlatego jak zwykle zalecam, by decydując się na zabieg, wybierać tylko renomowane kliniki i specjalistów z odpowiednim doświadczeniem. Szczególnie, gdy mówimy o tak skomplikowanych zabiegach jak procedury chirurgiczne. 

Z

„Zwiotczała skóra, która zaburza naturalny kontur powieki, a nieraz utrudnia również widzenie, złogi tłuszczu na powiekach czy nadmiar skóry – to wszystko wskazania do plastyki powiek.”

.

W ramach plastyki powiek możemy dokonać korekty powiek górnych, powiek dolnych lub obydwu. Zabieg pozwala na skuteczną i długotrwałą poprawę wyglądu oraz funkcjonowania powiek. Sprawdza się w sytuacjach, gdy inne, mniej inwazyjne metody nie byłyby wystarczające. Zabieg trwa około godziny. Jak dokładnie wygląda?

Procedura obejmuje kilka etapów. Na samym początku podawane jest znieczulenie (może być to sedacja dożylna lub znieczulenie ogólne). Następnie chirurg dokonuje nacięć. Ich linie zaplanowane są w taki sposób, aby powstałe blizny pozostały docelowo ukryte w naturalnych strukturach okolicy powieki. Procedura różni się oczywiście w zależności od tego, czy mówimy o górnych czy dolnych powiekach oraz co przemawia za koniecznością wykonania korekty.

Górną powiekę można skorygować poprzez nacięcie w jej naturalnym załamaniu. Pozwala to nie tylko usunąć nadmiar skóry, ale także usunąć lub repozycjonować złogi tłuszczu i poprawić napięcie mięśni. Z kolei jeśli mamy do czynienia z korektą dolnej powieki, nacięcie wykonywane jest przeważnie tuż pod dolną linią rzęs bądź przez nacięcie przezspojówkowe wykonywane po wewnętrznej stronie powieki.

.

W ostatnim etapie zabiegu chirurg zamyka wykonane nacięcia z pomocą szwów bądź kleju skórnego. Na około tydzień po operacji następuje ściągnięcie szwów. Trzeba jednak nastawić się na to, że rekonwalescencja trwa dłużej – około dwóch do trzech tygodni. W tym czasie stopniowo ustępuje obrzęk i siniaki. Dopiero wtedy ujawniają się pełne rezultaty zabiegu. Pamiętajmy jednak, że pełen proces gojenia się ran jest znacznie dłuższy (trwa średnio około roku, choć na dalszych jego etapach możemy już zupełnie nie odczuwać jakiegokolwiek dyskomfortu związanego z dalszą regeneracją skóry). Więcej na ten temat pisałem już w osobnym tekście, do którego odsyłam, radzę tam m.in. co zrobić, by proces gojenia po operacji przebiegał jak najlepiej. 

.

Warto mieć też świadomość, że w ramach korekty powiek stosowane są różnego typu nacięcia. Do przeprowadzenia operacji wykorzystuje się zarówno skalpel, jak i laser czy fale radiowe. Każde z tych narzędzi ma swoją specyfikę. Skalpel pozwala na dokonanie takich nacięć, w ramach których brzegi tkanki pozostają nieuszkodzone. W przypadku nacięcia laserem mamy do czynienia z koagulacją tkanek. O ile ten sposób świetnie sprawdza się np. w przypadku zabiegów onkologicznych, o tyle przy plastyce powiek odradzałbym korzystanie z tej metody, ponieważ może ona doprowadzić do powstania zbliznowaceń.

Wybór odpowiedniej metody oraz osoby wykonującej zabieg jest więc jak zwykle bardzo istotny. Jeśli korekta nie przebiegnie dobrze, każda kolejna operacja, która miałaby służyć poprawie wyglądu powiek będzie tylko bardziej ryzykowna. W The.Clinic zabieg ten wykonują uznani specjaliści – lek. Agnieszka Bielarska specjalista chirurg plastyk. Jeśli zmagają się Państwo z opadającymi powiekami i chcieliby się dowiedzieć więcej o zabiegu, zapraszam serdecznie na konsultacje do naszej kliniki. W ich ramach dostaną Państwo odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące plastyki powiek.