Między 26 a 29 września odbył się największy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Europie Środkowej. I to w Warszawie! Bardzo cieszy mnie, że tak prestiżowe wydarzenie jest organizowane właśnie w Polsce. Z przyjemnością dzielę się więc z Państwem szczegółową relacją z kongresu.

Światowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie

.

Choć staram się uczestniczyć w różnorodnych kongresach czy warsztatach na świecie, ICAAM, czyli Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie to jedno z wydarzeń, na które zawsze czekam najbardziej. W końcu to pierwszy kongres związany z moją branżą odbywający się w Polsce, który zyskał rangę światową. Z roku na rok wydarzenie rośnie w siłę – panele prowadzą wybitni eksperci, kongres przyciąga specjalistów nie tylko z Europy, ale i innych kontynentów. Nie tylko warto, ale po prostu trzeba tam być.

.

Jak zwykle kongres mógł pochwalić się bardzo bogatym programem dostępnym dla około tysiąca uczestników i uczestniczek. Panele prowadziło ponad 80 prelegentów – najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska, jak: Dalvi Humzah, Max Lafontan, Jean Jacques Legrand, czy Gustavo Leibaschof. Dla osób zaznajomionych z naszą branżą są one równie rozpoznawalne jak nazwiska gwiazd z pierwszych stron gazet. Odbyło się ponad 20 sesji i ponad 40 warsztatów, a swoje innowacyjne produkty prezentowało około setki wystawców.

Wybranie paneli, w których zdecyduję się wziąć udział przy tak obszernym, ciekawym programie, to zawsze swego rodzaju wyzwanie. Staram się stawiać więc na te zajęcia, które są najmocniej związane z zabiegami, które wykonuję najczęściej, czy też z tematami, które moim zdaniem będą definiować przyszłość medycyny estetycznej. Bardzo cieszę się, że w tym roku w Warszawie miałem okazję zgłębiać kolejne tajniki medycyny estetycznej i przeciwstarzeniowej prezentowane przez najwybitniejszych ekspertów w branży.  

W
Światowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie
.
.
.

.

W jakich dokładnie panelach wziąłem udział?

Moją ciekawość wzbudziły przede wszystkim wykłady dotyczące laseroterapii. Dzisiejsze lasery nowej generacji stają się coraz potężniejsze, a jednocześnie bezpieczne w stosowaniu i są w stanie odpowiedzieć na całą gamę problemów skórnych i nie tylko. Rozwój technologii w tym zakresie jest tak dynamiczny, że co chwila pojawiają się nowe rozwiązania, odpowiadające jeszcze lepiej na potrzeby pacjentów, radzące sobie z naprawdę trudnymi zadaniami, które przez lata były uważane za wręcz niewykonalne.

Z pomocą laserów można między innymi pozbyć się blizn, przebarwień, rozstępów, tatuaży czy zniwelować owłosienie. Lasery mają jednak znacznie szersze zastosowanie w medycynie – np. do leczenia zwyrodnień stawów, chorób reumatycznych, bólów kręgosłupa, problemów dentystycznych czy w diagnostyce nowotworowej. Ogromna część zabiegów, które wykonuję bazuje właśnie na wykorzystaniu różnorodnych laserów – w związku z tym chcę mieć pewność, że jestem na bieżąco z wszelkimi nowymi odkryciami dotyczącymi laseroterapii.

Światowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie
Z

„Z roku na rok wydarzenie rośnie w siłę – panele prowadzą wybitni eksperci, kongres przyciąga specjalistów z całego świata. Nie tylko warto, ale po prostu trzeba tam być.”

.

Bardzo interesujące były też warsztaty na temat konturowania dolnej części twarzy – to również metoda, z którą często pracuję, idealnie wpisująca się w oczekiwania dojrzałych pacjentek i pacjentów. Jak zwykle uczestniczyłem również w panelu poświęcony zabiegom, w których wykorzystywany jest własny tłuszcz pacjentki bądź pacjenta. Cenię ten zabieg ze względu na jego wielofunkcyjność (odessany tłuszcz można wykorzystać na bardzo wiele sposobów, np. wygładzając zmarszczki, unosząc pośladki czy modelując piersi) oraz fakt, że bazuje na wykorzystania składniku pobranego bezpośrednio z ciała pacjenta, dzięki czemu ryzyko komplikacji jest znacznie mniejsze niż przy syntetycznych substancjach.

Oczywiście jak co roku stałym punktem programu był wątek bezpieczeństwa pacjentów, tego skąd biorą się powikłania po różnorodnych zabiegach i co zrobić, by zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. To dziś temat nieodzowny nie tylko w Warszawie, ale i na wszystkich prestiżowych kongresach medycyny estetycznej i anti-aging – w końcu dobro pacjentów musi zawsze być na pierwszym miejscu.

Światowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie

.

Kongres to jednak nie tylko konkretne panele, ale również okazja, czas i przestrzeń na poznanie wybitnych naukowców i praktyków z całego świata pracujących na rzecz rozwoju gałęzi medycyny, z którą jestem związany. W tym roku udało mi się poznać kilka takich osób, z którymi rozmowy dały mi wiele inspiracji do pracy. Miałem też okazję uczestniczyć w bankiecie, który był właśnie idealnym momentem na nawiązanie nowych relacji i zacieśnienie już zawartych.

Tegoroczny kongres PTMEiAA pozostawił po sobie mnóstwo ciekawych doświadczeń i solidną dawkę wiedzy. Już nie mogę doczekać się kolejnej edycji, a tymczasem dzielę się z Państwem zdjęciami i certyfikatem z wydarzenia.

Światowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie