Najlepsze sposoby na modelowanie pośladków
- Autor: Dr Paweł Dybciak ,
Jędrne, zaokrąglone, pięknie wymodelowane pośladki marzą się niejednej osobie. Na szczęście możliwości poprawy wyglądu tej partii ciała jest wiele. Od ćwiczeń przez zabiegi z zakresu medycyny estetycznej aż po chirurgię plastyczną. Co warto wiedzieć o najlepszych dostępnych metodach? Jaką skutecznością się wykazują? Jakie są ich zalety i wady? Po odpowiedzi zapraszam do tekstu.
.
Kluczowy wpływ na wygląd pośladków mają czynniki genetyczne – to one w przeważającej mierze decydują o rozmiarze, kształcie i proporcjach pośladków, a także o tym, jakie będzie rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Nie jesteśmy jednak skazani i skazane tylko i wyłącznie na geny, mamy też sprawczość, bo wiele zależy od naszego stylu życia. Odpowiednia ilość sportu, zdrowa dieta, brak używek czy dobry sen sprawią, że skóra będzie jędrna, elastyczna i dobrze nawilżona, a mięsnie odpowiednio napięte. To oczywiście przekłada się na wygląd różnych partii ciała – w tym pośladków. Sport i selekcja ćwiczeń kształtujących pośladki są tu bardzo ważne.
Na wygląd naszych pośladków istotny wpływ mają też hormony – szczególnie estrogeny, które warunkują tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej właśnie w okolicach bioder i pośladków. Duży wpływ na poziom uniesienia, jędrność i objętość pośladków mają również wahania wagi (np. związane z ciążą). I wreszcie nie można zapominać, że wygląd naszych pośladków będzie zmieniał się z czasem, bo wraz z wiekiem również ta część ciała stopniowo się starzeje.
.
Optymistyczne jest jednak to, że niezależnie od predyspozycji genetycznych i naszego wieku możemy zrobić naprawdę dużo, by pośladki były pięknie wymodelowane. Pierwszy krok do sukcesu to zawsze sport i zmiana w stylu życia. Jednak jeśli to nie daje wystarczająco satysfakcjonujących efektów, kosmetologia, medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna rozpościerają przed nami cały wachlarz możliwości.
Jakie metody modelowanie pośladków są naprawdę skuteczne? Czym wzajemnie się od siebie różnią? Jakie efekty mogą zaoferować? Poniżej znajdą Państwo porównanie najlepszych moim zdaniem metod – od tych nieinwazyjnych po inwazyjne.
.
.
.
Ćwiczenia to podstawa
Regularna aktywność fizyczna to najbardziej naturalny sposób modelowania i ujędrniania pośladków, a przy tym wysoce skuteczny. Ćwiczenia wyraźnie poprawiają napięcie skóry, zwiększają objętość mięśni i wysmuklają sylwetkę. Musimy jednak zachować regularność i wytrwałość. A także pamiętać, że wpływ na ostateczne efekty i ich tempo będą też miały wspomniane wcześniej geny, hormony czy dieta.
Ćwiczenia to najlepszy punkt wyjścia do jakichkolwiek działań mających na celu poprawienie sylwetki i stanu skóry oraz wyglądu samych pośladków. Zabiegi mogą być rozszerzeniem czy uzupełnieniem tych działań. Warto też wiedzieć, że nawet najlepiej wykonany zabieg nie sprawi, że nasze pośladki będą wyglądać fenomenalnie już na zawsze, jeśli nie będziemy podejmować się jakiejkolwiek aktywności sportowej. Dlatego ćwiczenia to absolutny klucz do sukcesu – niezależnie od tego, czy to na nich poprzestajemy, czy też decydujemy się również na skorzystanie z zabiegów medycznych, które mogą pozwolić nam osiągnąć szybciej bardziej spektakularne efekty.
Jeśli zależy nam na wymodelowaniu pośladków, warto w swojej aktywności fizycznej koniecznie uwzględniać ćwiczenia siłowe, które aktywują mięśnie pośladkowe – przede wszystkim gluteus maximus, medius i minimus. Do takich ćwiczeń możemy zaliczyć m.in. przysiady, wykroki czy unoszenie bioder ze sztangą.
Stymulacja mięśni ze wsparciem technologii
Stymulatory EMS to urządzenia, które z pomocą impulsów elektrycznych wywołują skurcze mięśni w trakcie, gdy osoba je stosująca nie wykonuje ruchu. Elektrostymulacja mięśniowa sprawia, że zwiększa się napięcie mięśni i ich siła, poprawie ulega mikrokrążenie, a skóra zyskuje zwiększoną jędrność.
Nie polecam jednak myśleć o EMS jako zastępstwie sportu. Taka stymulacja nigdy nie da nam tych efektów zdrowotnych co aktywność fizyczna. EMS może być jednak świetnym uzupełnieniem treningów i pomóc nam w osiągnięciu szybszych i bardziej widocznych efektów. Bardzo dobrze sprawdzi się u osób poczatkujących, które dopiero zaczynają trenować. To również niezastąpiona metoda dla wszystkich tych, którzy w danym momencie nie mogą sobie pozwolić na ćwiczenia ze względu na wypadki czy proces rehabilitacji po złamaniach kończyn, operacjach itp.
Badania pokazują, że przy systematycznym stosowaniu elektrostymulacji mięśniowej można zauważyć efekty pod postacią zmiany kształtu pośladków i poprawy ich jędrności już po 6-8 tygodniach. Metoda ta jest bardzo niskoinwazyjna.
„Niezależnie od predyspozycji genetycznych i naszego wieku możemy zrobić naprawdę dużo, by pośladki były pięknie wymodelowane.”
.
Biostymulacja
W osiągnięciu szybszych i zadowalających efektów mogą nam tez pomóc rozmaite biostymulatory. Wśród nich warto wymienić m.in. kwas polimlekowy czy hydroksyapatyt wapnia. Zabiegiem opartym o biostymulatory jest m.in. Sculptra.
Biostymulatory wykorzystywane są w medycynie esteycznej, do rozmaitych celów. W przypadku pośladków mogą wpłynąć na stopniowe zagęszczenie skóry, poprawe jej jędrności i subtelne uwypuklenie pośladków. Nie dadzą tak spektakularnych efektów jak np. implanty, ale ich zaletą jest mała inwazyjność, brak konieczności przechodzenia przez rekonwalescencję, minimalne ryzyko powikłań.
Biostymulatory pobudzają organizm do produkcji kolagenu i uruchamiają procesy naprawcze w skórze. Efekty takich zabiegów zaczynają być widoczne po kilku tygodniach i utrzymują się do dwóch lat.
Ultradźwięki
HIFU, czyli High-Intensity Focused Ultrasound, to metoda modelowania sylwetki, która może być stosowana do również do ujędrniania i subtelnego podnoszenia pośladków. Jej działanie opiera się na skoncentrowanych ultradźwiękach, które podgrzewają tkanki i stymulują produkcję kolagenu, co prowadzi do ujędrnienia skóry.
To zabieg, który odpowie na potrzeby osób, którym zależy na ujędrnieniu, podniesieniu i wysmukleniu pośladków, a nie na wyraźnym zwiększeniu ich objętości. Metoda jest niskoinwazyjna i nie wymaga rekonwalescencji.
Można wykonać jeden zabieg, ale HIFU dobrze sprawdza się też w serii (np. 3 zabiegi). Efekty pojawiają się stopniowo, uwidaczniają po kilku tygodniach i utrzymują się średnio przez 12 do 18 miesięcy, a jeśli dbamy o regularną aktywność sportową to również do 2 lat.
.
Przeszczep tłuszczu
Lipotransfer, czyli przeszczep tłuszczu to jedna z najczęściej wybieranych procedur chirurgicznych modelujących pośladki. Zabieg polega na pobraniu własnego tłuszczu od Pacjentki bądź Pacjenta z innych części ciała (np. brzuch, ud), a następnie jego oczyszczeniu i przeszczepieniu w pośladki.
Lipotransfer pozwala wyraźnie powiększyć, zaokrąglić i unieść pośladki. Olbrzymią zaletą tego zabiegu jest fakt, że lekarz wykorzystuje naturalny materiał pobrany bezpośrednio od osoby poddającej się zabiegowi. Nie ma więc ryzyka, że organizm odrzuci przeszczep. Zabieg jest jednak bardziej inwazyjny niż te wymienione wcześniej – ryzyko powikłań istnieje, a Pacjentka czy Pacjent musi liczyć się z kilkoma tygodniami rekonwalescencji i dokładnie przestrzegać zaleceń pozabiegowych.
Przeszczep tłuszczu gwarantuje bardzo naturalnie wyglądające i długotrwałe efekty. Należy pamiętać, że nie zostaną one z nami na zawsze, przeważnie utrzymują się do 10 lat, z czasem część przeszczepionego tłuszczu ulega wchłonięciu (zwykle 30–50%).
Implanty pośladków
Metoda, która gwarantuje nam najbardziej spektakularne efekty, ale również wiąże się z największą inwazyjnością. Implanty pośladków to opcja wybierana często przez te osoby, które nie mają wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej do przeszczepu lub oczekują intensywniejszego efektu powiększenia niż ten oferowany przez lipotransfer.
W czasie zabiegu chirurg wprowadza silikonowe implanty pod lub nad mięśniem pośladkowym. Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie kształtu i objętości pośladków i znacząca zmiana wyglądu sylwetki. Co ważne: efekty są trwałe – nie dochodzi tu do stopniowego wchłaniania się materiału.
Te spektakularne i trwałe efekty mają jednak swoją cenę – ryzyko powikłań jest zdecydowanie wyższe niż przy lipotransferze, zabieg łączy się też dłuższą i bardziej wymagającą rekonwalescencją. A słabo wykonany zabieg może generować sztuczne efekty lub ryzyko przesunięcia się implantu – zawsze podkreślam, jak ważne jest, by wybrać się dobrego, doświadczonego specjalisty, ale w tym przypadku napisze raz jeszcze, że wybór chirurga jest tu kluczowy.
.
Jaką metodę wybrać?
Jedyną dobrą, szczerą odpowiedzią na to pytanie jest – „wszystko zależy od indywidualnych potrzeb”. Każdy z nas ma inny organizm, stan zdrowia, wiek, uwarunkowania genetyczne, ale też inne oczekiwania estetyczne.
Dla jednych wystarczające będą ćwiczenia i zmiana diety, oczekiwania innych spełni tylko chirurgia. Jeszcze inni postawią na subtelniejsze zabiegi medycyny estetycznej jako wsparcie przy ćwiczeniach i pomoc w odzyskaniu jędrności skóry po odchudzaniu czy ciąży. Świetne efekty jak zwykle daje też terapia łączona, w ramach której łączymy więcej niż jedną metodę, np. stosujemy plan treningowy plus lipotransfer, czy EMS wraz z biostymulatorami itp. W tym tekście skupiłem się na metodach modelujących pośladki, ale warto jeszcze wspomnieć, że wiele osób może chcieć też połączyć je z zabiegami redukującymi cellulit czy rozstępy – oczywiście istnieje również taka możliwość.
Najważniejsze jest to, by rozważyć różne opcje, uwzględniając wszystkie za i przeciw, dostając pełen zestaw informacji od specjalisty, który pomoże dobrać metodę najbardziej odpowiednią do stanu zdrowia, budowy ciała i wymarzonych efektów. Zapraszam na konsultacje w Hospittal, gdzie mogę pomóc w stworzeniu najbardziej efektywnego i bezpiecznego planu poprawy wyglądu pośladków dopasowanego do indywidualnych potrzeb i preferencji. Z przyjemnością odpowiem też na wszelkie Państwa pytania dotyczące każdej z metod.