Stymulatory tkankowe – będące innowacyjną alternatywą dla wypełniaczy – podbijają rynek medycyny estetycznej. Jednocześnie często na konsultacjach dowiaduję się, że nie słyszeli jeszcze Państwo o tej metodzie. W związku z tym postanowiłem przybliżyć temat stymulatorów tkankowych. Jak działają? U kogo sprawdzą się najlepiej? Jak wygląda zabieg z ich wykorzystaniem? I czemu zawdzięczają swoją rosnącą w zawrotnym tempie popularność?

Redukcja zmarszczek, drobnych blizn czy rozstępów, ale również poprawa jędrności, nawilżenia i kolorytu skóry. To szeroka paleta efektów, które oferują zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych. Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się poddać zabiegowi?

.

Stymulatory tkankowe – czym są?

Stymulatory tkankowe to wykorzystywane w medycynie preparaty, które stymulują produkcję dwóch kluczowych dla wyglądu skóry białek – kolagenu i elastyny. Aplikowane przy pomocy nakłuć w obszarze tkanek miękkich stymulatory tkankowe sprawiają, że zwiększa się produkcja nowych włókien kolagenowych oraz elastynowych, dzięki czemu następuje odbudowa struktury skóry. W wyniku iniekcji stymulatorów tkankowych zwiększa się napięcie i nawilżenie skóry, twarz staje się bardziej promienna, rozświetlona, wypoczęta, a widoczność zmarszczek znacznie się zmniejsza.  

Stymulatory tkankowe są świetną alternatywą dla bardziej klasycznych wypełniaczy, ponieważ bazują na naturalnych składnikach, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu, a także przekłada się na bardziej naturalne i długotrwałe jego efekty.

Musimy jednak pamiętać, że stymulatory tkankowe nie umożliwiają odbudowy objętości czy ubytków tkankowych – jeśli oczekujemy właśnie takiego efektu, zdecydowanie najlepiej sprawdzą się wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego. Stymulatory tkankowe mogą być więc ciekawą alternatywą dla bardziej klasycznych wypełniaczy, ale nie zastąpią całkowicie zabiegów z kwasem hialuronowym.  

Zaraz po iniekcji stymulatorów tkankowych pojawia się pierwszy efekt zabiegu, związany z wypełnieniem preparatem. Ostateczne efekty zabiegu zauważymy jednak po około 3 miesiącach – w tym czasie stopniowo będzie następować odbudowa struktury kolagenowej i elastynowej. Poprawą wyglądu skóry będzie można cieszyć się długo, bo nawet do kilkunastu miesięcy.

.

Składniki stymulatorów tkankowych

Choć mówimy o stymulatorach tkankowych jako pewnej grupie preparatów, warto pamiętać, że mogą one znacznie się między sobą różnić – m.in. obecnością określonych składników aktywnych, wskazaniami do zastosowania czy potencjalną trwałością. Część stymulatorów tkankowych jest stosowanych nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w chirurgii czy medycynie regeneracyjnej, a więc zarówno ich składy, jak i powody zastosowania mogą się różnić. Z pewnością można jednak wyróżnić kilka składników, które bardzo często występują w stymulatorach tkankowych. Są to:

  • peptydy i aminokwasy, które wykazują działanie stymulujące produkcję kolagenu, elastyny oraz innych białek kluczowych dla wyglądu skóry,
  • witaminy i antyoksydanty, które wspierają regenerację skóry, chronią ją przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami,
  • kwas hialuronowy, który pełni kluczową funkcję w zapewnieniu skórze właściwego nawilżenia i elastyczności,
  • hydroksyapatyt wapnia, który również wpływa na odbudowę struktury skóry poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny,
  • kwas polimlekowy, który silnie stymuluje produkcję nowego kolagenu, prowadząc do ujędrnienia skóry,
  • retinol, który wykazuje silne działanie antyoksydacyjne oraz reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • ekstrakty roślinne, które mogą pochwalić się szeregiem, różnorodnych dobroczynnych działań dla skóry.

 

Jaki typ stymulatora tkankowego sprawdzi się najlepiej w Państwa przypadku? To już zawsze kwestia indywidualna, związana z określonymi potrzebami skóry, właściwy preparat dobierze więc lekarz po wnikliwej, uważnej konsultacji.

.
.
.

.

Stymulatory tkankowe – dla kogo są przeznaczone?

Stymulatory tkankowe sprawdzą się świetnie u osób, które zauważyły już u siebie pierwsze, wyraźne oznaki starzenia, takie jak: zmarszczki, bruzdy, czy utratę jędrności skóry, zaburzenie owalu twarzy. Zabieg sprawdza się świetnie, gdy zmagamy się poszarzałą cerą i cieniami pod oczami. Pomaga również wyrównać koloryt skóry. Odpowie też na potrzeby osób, które chciałyby zredukować widoczność blizn oraz rozstępów. Może być także stosowany profilaktycznie – w celu opóźnienia procesów starzenia się skóry.

Warto podkreślić, że część osób nie może jednak skorzystać z zabiegów z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych. Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się: aktywną chorobę nowotworową, zaburzenia krzepnięcia krwi, tendencję do powstawania bliznowców, ciążę i okres karmienia piersią, utrzymujące się stany zapalne skóry i infekcje skórne oraz opryszczkę. W ramach konsultacji do zabiegu lekarz może więc zlecić wykonanie dodatkowych badań, by upewnić się, że procedura będzie dla nas bezpieczna.

S

„Stymulatory tkankowe są świetną alternatywą dla klasycznych wypełniaczy, ponieważ bazują na naturalnych składnikach, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu, przekłada się na bardziej naturalne i długotrwałe efekty.”

.

Czy zabieg ze stymulatorami tkankowymi jest bezpieczny?

W składzie stymulatorów tkankowych znajdują się naturalne, biokompatybilne składniki. Dzięki temu nie musimy obawiać się reakcji alergicznej, a stymulatory tkankowe należą do jednych z najbezpieczniejszych preparatów wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Jednocześnie warto pamiętać, że każda ingerencja w organizm niesie ze sobą jakieś ryzyko. Źle podany stymulator tkankowy może sprawić, że na skórze pojawią się grudki, może też dojść do uszkodzenia tkanek. Dlatego tak jak zwykle podkreślam, by korzystać tylko z usług doświadczonych specjalistów i poddawać się zabiegowi w renomowanych klinikach. Tylko wtedy mamy pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony na najwyższym poziomie i ten profesjonalizm sprawi, że ryzyko komplikacji będzie minimalne.

 

Jak wygląda zabieg ze stymulatorami tkankowymi?

Zabieg z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych jest praktycznie bezbolesny, dzięki czemu nie wymaga podania znieczulenia. Trwa średnio 15 do 30 minut. Lekarz wprowadza preparat do skóry właściwej punktowo z pomocą cienkiej igły. Procedura jest więc szybka, bardzo bezpieczna i nie wymaga długiej, uciążliwej rekonwalescencji. Już jeden zabieg może zapewnić naprawdę wspaniałe efekty. Jeśli jednak zmiany na skórze są już bardziej zaawansowane, lekarz może zalecić nam przeprowadzenie zabiegów w serii. Wykonujemy wtedy przeważnie 2 do 4 zabiegów, a przerwa między kolejnymi procedurami musi wynosić przynajmniej 2 tygodnie.

.

Jak przygotować się do zabiegu oraz jak postępować po zabiegu?

Zabieg ze stymulatorami tkankowymi jest niskoinwazyjny, dzięki czemu nie wymaga ani szczególnego przygotowania, ani rekonwalescencji, która uniemożliwiałaby przez jakiś czas normalne funkcjonowanie. Należy jednak przestrzegać kilku prostych zaleceń. Na 2 tygodnie przed zabiegiem warto pamiętać o regularnym stosowaniu kremu z filtrem na dzień. Na 24 godziny przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu. Tymczasem już po wykonanym zabiegu dobrze zrezygnować z nakładania makijażu przez kolejnych 12 godzin. Przez pierwszą dobę po zabiegu nie można też spożywać alkoholu, a także oddawać się intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Na kilka dni po procedurze należy obchodzić się z miejscem zabiegowym z delikatnością, a więc np. nie stosować podrażniających kosmetyków. Przez tydzień po zabiegu zaleca się unikać wysokich temperatur, a więc m.in. nie opalać się czy nie korzystać z sauny. Przez 2 tygodnie po zabiegu unikać intensywnej ekspozycji słonecznej i stosować bezwzględnie krem z wysokim filtrem. Poza tym można wrócić do codziennych, normalnych czynności.

.

Jakie efekty zapewniają stymulatory tkankowe i czemu ta metoda cieszy się aż tak dużym uznaniem?

Jest szereg powodów, dla których stymulatory tkankowe zawojowały medycynę estetyczną. Po pierwsze: mogą pochwalić się szerokim zastosowaniem. Świetnie radzą sobie zarówno z redukcją zmarszczek, blizn czy rozstępów, jak i nawilżeniem twarzy, poprawą kolorytu skóry czy nadaniem jej ponownie jędrności. Po drugie: efekty zabiegu są bardzo naturalne, nie ma tu ryzyka sztuczności, które czasem towarzyszy zabiegom z wypełniaczami (choć jest to głównie efekt niewłaściwego podania wypełniaczy). Po trzecie: efekty zostają z nami naprawdę na długo, dzięki stymulacji kolagenu i elastyny. Wyraźne efekty zabiegu będziemy obserwować mniej więcej przez półtora roku, ale i później odczujemy korzyść ze skorzystania ze stymulatorów tkankowych, bo za ich sprawą proces starzenia został opóźniony. Po czwarte: to metoda bardzo bezpieczna, niskoinwazyjna, bazująca na naturalnych składnikach. Po piąte: procedura jest szybka, nie wiąże się z dużym bólem, ani koniecznością odbywania uciążliwej, restrykcyjnej rekonwalescencji. Jeśli te argumenty Państwa przekonują, ale chcieliby Państwo dowiedzieć się jeszcze więcej o stymulatorach tkankowych i sprawdzić, jak mogłyby odpowiedzieć na Państwa indywidualne potrzeby, zapraszam serdecznie do The.Clinic, gdzie z przyjemnością opowiem więcej w ramach konsultacji.