Lifting to zabieg typowo chirurgiczny i tylko on sprawdzi się, gdy mamy do czynienia z intensywnym opadaniem tkanek. Jeśli jednak chcemy spowolnić procesy starzenia i zareagujemy wystarczająco wcześnie, może nam pomóc również szereg zabiegów kondycjonujących skórę oferowanych przez medycynę estetyczną. Jakie są nasze opcje?

.

Na początku warto zaznaczyć, że procesy starzenia się skóry, będące jednym z elementów starzenia się całego organizmu, są naturalne i nieuniknione. Możemy mieć jednak choć częściowy wpływ na to, w jaki sposób i z jaką prędkością przebiegną. Wpływ na starzenie się skóry ma szereg czynników – m.in. genetyka, doświadczane choroby, nasz styl życia, w tym dieta, aktywność fizyczna, stosowanie używek, ilość stresu, którego doświadczamy, opalanie się czy właściwa pielęgnacja. I tak jak na nasze geny nie mamy wpływu, tak już na różne aspekty dotyczące trybu życia wpływ mamy. Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się piękną skórą, jak i efektami wykonanych już zabiegów, musimy zadbać o siebie holistycznie – tak o ciało, jak i psychikę, gdyż są to naczynia połączone.

.

Procesy starzenia się twarzy są bardzo złożone i zaczynają się intensyfikować po 25. roku życia. Najczęściej myślimy o utracie kolagenu i elastyny, co prowadzi do zmniejszenia się jędrności, zmożonego opadania tkanek, a także powstawania zmarszczek i bruzd. Jakie jeszcze zmiany strukturalne zachodzą w naszej skórze?

- spadek ilości glikozaminoglikanów, a więc przede wszystkim kwasu hialuronowego,

- zmniejszenie ilości naczyń krwionośnych,

- zmiana ilości i kształtu fibroblastów,

- zmniejszenie ilości i rozproszenie kolagenu,

- wysuszanie się skóry,

- pojawienie się zmian barwnikowych,

- atrofia tkanek, a więc zanik i ścieńczenie skóry, której grubość spada z czasem o około 20% przy jednoczesnym wzroście warstwy rogowej naskórka,

- utrata elastyczności w obszarze powięzi, więzadeł oraz mięśni,

- zanikanie tkanki tłuszczowej oraz osłabienie kości, które podpierają tkanki miękkie.

 

Zabiegi oferowane przez medycynę estetyczną są w stanie odpowiedzieć na część tych problemów, ale nie na wszystkie. Trzeba mieć świadomość, że metody oferowane przez medycynę estetyczną nie generują dokładnie takich efektów jak lifting chirurgiczny. A także wiedzieć, że jedynie dobrze zakwalifikowany pacjent do procedur mniej inwazyjnych rzeczywiście osiąganie dobre efekty estetyczne. Lekarz medycyny estetycznej, proponując nam metodę zabiegową, oceni dokładnie indywidualny stan zdrowia, skóry itd. i dopiero dobierze najlepszy zabieg bądź ich pakiet, który będzie w stanie odpowiedzieć na bardzo konkretne potrzeby. Może też doradzić, by pomocy szukać jednak u chirurga. W związku z tym nie będę tu proponował Państwu, jakie terapie łączone można wykonać, bo myślę, że najlepiej decydować o tym w ramach konsultacji lekarskiej, chciałbym jednak przedstawić w skrócie potencjalne metody liftingujące, którymi dysponuje medycyna estetyczna.

.
.
.

.

Celem zabiegów liftingujących jest poprawa owalu twarzy, uniesienie i naciągnięcie skóry oraz redukcja zmarszczek. Na jakie sposoby można to osiągnąć?

LIFTING WOLUMETRYCZNY

Lifting ten może być wykonany z pomocą preparatów na bazie kwasu hialuronowego, kwasu mlekowego bądź hydroksyapatytu wapnia. Lifting wolumeryczny pozwala odzyskać naturalną objętość w tych obszarach, w których nastąpiło zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Wypełnia zapadnięte policzki i zmniejsza worki pod oczami. Napina i unosi skórę, pozwala uwydatnić kształt twarzy i skorygować profil. Jednocześnie spłyca zmarszczki i bruzdy. Stosowane preparaty charakteryzują się długotrwałą odpornością na rozkład enzymatyczny i oddziaływanie ze strony wolnych rodników, a także większą gęstością i plastycznością, niż np. standardowe preparaty z kwasem hialuronowym. Sprawia to, że możliwe staje się swobodne modelowanie skóry – lekarz jest w stanie nadać twarzy pożądany kształt i  rozmieścić preparat w ten sposób, by w każdej części twarzy znalazła się jego odpowiednia ilość, gwarantująca pożądany efekt. Efekty można zaobserwować od razu po zabiegu, zostaną z nami przez około półtora roku.

 

ZABIEG NIĆMI LIFTINGUJĄCYMI

Zabieg ten może być wykonany różnym typem nici, w zależności od indywidualnych potrzeb, w tym obszaru zabiegowego. Cechuje je nie tylko działanie liftingujące, ale również rewitalizujące. Są bogate w korzystne dla skóry składniki – np. kwas polimlekowy, który opóźnia procesy starzenia. Dzięki specjalnym dzięki mikrowypustkom nici zakotwiczają się w tkankach, tworząc swego podporę dla skóry, dzięki czemu unoszą ją i ujędrniają. Wokół nici tworzy się tkanka włóknista – spełnia ona funkcję podskórnego stelaża, który utrzymuje tkanki w odpowiedniej pozycji, zapobiegając ich opadaniu. Nici cechuje też wyjątkowa moc i trwałość. Pierwsze efekty zaobserwujemy po około 2-3 tygodniach od zabiegu – wtedy powinno dojść już do uniesienia się skóry w obszarze policzków czy zmniejszenia obwisłości podbródka. Mniej więcej po pół roku rozpoczyna się rozpuszczanie nici, dzięki czemu do skóry uwalniane są dobroczynne składniki, które stymulują organizm do odnowy. Efekty liftingu po tym czasie się więc maksymalizują i mogą zostać z nami nawet do 4 lat.

W

„Wpływ na starzenie się skóry ma szereg czynników – m.in. genetyka, doświadczane choroby, nasz styl życia, opalanie się czy właściwa pielęgnacja.”

.

LASEROTERAPIA

Uważam, że laseroterapia to zdecydowanie przyszłość medycyny estetycznej. Lasery mają różnorodne wykorzystania – od leczenia blizn i przebarwień, przez pozbywanie się zmarszczek, po lifting skóry właśnie. Zabiegi laserowe polegają na częściowym uszkodzeniu naskórka (mowa o mikroskopijnych uszkodzeniach), dzięki czemu następuje stymulacja skóry, uruchamiają się procesy odbudowy. Każdy z laserów działa oczywiście trochę inaczej i przynosi inne efekty, cechą stałą zabiegów laserowych jest jednak fakt, że są one bezbolesne lub mało bolesne, nie wymagają także długiej rekonwalescencji. Po kilku dniach obrzęk czy lekkie zaczerwienie twarzy powinny ustąpić, skóra zaczyna się regenerować. Badania kliniczne pokazuję, że najlepsze rezultaty daje wykonanie zabiegów laserowych w serii – najlepiej, gdy będzie ich od 3 do 5, wykonanych w odstępach 2 do 4 tygodni. Optymalny efekt możemy zaobserwować mniej więcej po upływie 3 miesięcy od ostatniego zabiegu z serii i zostanie on z nami na długo, skóra powinna być bardziej jędrna i napięta przez kilka kolejnych lat.

 

ZABIEG HIFU

HIFU to skrót od  „High intensity focused ultrasound”. Metoda ta bazuje na skupionych falach ultradźwiękowych o dużym natężeniu. Docierają one do tkanek i powodują intensywne, punktowe podgrzanie. Skutek jest taki, że włókna kolagenowe ulegają skróceniu, a w tkankach rozpoczyna się szereg procesów regeneracyjnych. HIFU to technologia, którą cechuje bardzo niska inwazyjność. Po zabiegu może wystąpić zaledwie niewielkie zaczerwienie, ale wierzchnia warstwa skóry jest nietknięta. W związku z tym nie trzeba nastawiać się na rekonwalescencję, po zabiegu od razu można wrócić do codziennych czynności. Pierwsze, delikatne jeszcze efekty liftingujące można zauważyć niebawem po terapii, ale na pełne trzeba poczekać około pół roku. Podobnie jak w przypadku zabiegów laserowych, dzięki terapii HIFU skóra jest zrewitalizowana na stałe, efekty zostają z nami na lata. Oczywiście proces starzenia się skóry i tak postępuje, ale dzięki zabiegowi jest od odciągnięty w czasie.

.

WAMPIRZY LIFTING

Tak zwany wampirzy lifting opiera się wykorzystaniu PRP, a więc specjalnego programu biostymulacji komórek skóry opartego na pozyskiwaniu osocza bogatopłytkowego z krwi pacjenta i wstrzyknięciu go w skórę. Płytki krwi zawarte w osoczu stymulują komórki macierzyste, które zaczynają się namnażać, pobudzają procesy regeneracji tkanek, wspomagają procesy angiogenezy, czyli tworzenia się nowych naczyń krwionośnych, pobudzają fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu, aktywują mikrokrążenie oraz stymulują syntezę DNA. Mamy tu więc do czynienia z wykorzystywaniem potencjału naszego organizmu do regeneracji. Wampirzy lifting idealnie sprawdzi się u osób między 30 a 40 rokiem życia, u których procesy starzenia nie są jeszcze tak intensywnie widoczne, pomoże zregenerować skórę i zachować jej młody wygląd na znacznie dłużej. Zabieg z osoczem na dogłębnie odżywia skórę, dotlenia ją, nawilża i rewitalizuje, a także poprawia jej gęstość, koloryt, fakturę i ukrwienie. Zabieg jest bardzo bezpieczny, ponieważ osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest bezpośrednio z krwi pacjenta czy pacjentki, nie ma więc ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Pełen efekt zobaczymy po około 3 miesiącach od zabiegu.

 

RADIOFREKWENCJA

Zabieg bazuje na wykorzystaniu radiofrekwencji, czyli fali elektromagnetycznej wytworzonej przez urządzenie do emisji energii. Fala ta wnika w skórę za pomocą mikrosondy umieszczonej w kaniuli, dzięki czemu tkanki są podgrzewane, co ma terapeutyczne działanie na skórę. W zależności od tego, jaki efekt zabiegu chcemy osiągnąć, decydujemy się na inną temperaturę – od około 40 do około 70 stopni Celsjusza. Wzrost temperatury powoduje zwiększenie przepływu krwi, poprawę metabolizmu skóry, skrócenie włókien kolagenowych i włókien elastyny, pobudzenie fibroblastów do produkcji nowego kolagenu. Dzięki temu skóra się napina, ujędrnia, rewitalizuje. W zależności od potrzeb można wykonać zarówno pojedynczy zabieg, jak i serię. Zabieg jest praktycznie bezinwazyjny, dzięki czemu nie musimy nastawiać się na długą rekonwalescencję. Na pełne efekty trzeba z kolei poczekać około 3 miesięcy.

 

LIPOTRANSFER

Lipotransfer, a więc wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej pacjenta bądź pacjentki do uzupełnienia ubytków na twarzy to jedna z najważniejszych metod liftingu dla osób dojrzałych. Zabieg umożliwia nie tylko przywrócenie utraconej z wiekiem objętości twarzy, ale i dogłębną regenerację za sprawą wykorzystania mezenchymalnych komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej. Komórki macierzyste to komórki pierwotne, jeszcze niedojrzałe, które mają możliwość przekształcenia się w różnorodne dojrzałe komórki, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w medycynie, w tym estetycznej. W ostatnich latach przeprowadzono kilka badań, które wskazują na to, że ogromną ilość komórek macierzystych można znaleźć właśnie w tkance tłuszczowej. Zaraz po zabiegu możemy obserwować częściowe przywrócenie naturalnej objętości, zaś na pełen efekt poczekamy około 3 miesięcy. Efekt jest długotrwały i harmonijny, rysy twarzy nie ulegają przerysowanym zmianom. Skóra staje się bardziej jędrna, sprężysta, nawilżona. Taką kurację można powtarzać raz lub dwa razy do roku.

.

Jak widać małoinzwayjnych metod liftingowych jest sporo – każda z nich odpowie na inne potrzeby, część można również mieszać w ramach terapii łączonej. U młodszych osób najlepiej sprawdzą się metody subtelnie stymulujące skórę do regeneracji i zapobiegające dalszej zmianie konturu twarzy. Osobom dojrzałym, które zaobserwowały już mocniejsze zmiany na twarzy polecałbym lifting wolumetryczny, nićmi lub połączenie kilku metod – świetnie może się sprawdzić np. terapia HIFU uzupełniona zabiegiem z nićmi liftingującymi. Właściwą terapię dobieramy zawsze indywidualnie, by wyjść jak najlepiej zająć się skórą danego pacjenta czy pacjentki.