Tradycyjny lifting z wykorzystaniem skalpela sprawdza się najlepiej przy bardzo silnej ptozie skóry twarzy i szyi, jednak jeśli zwiotczenie skóry nie jest aż tak duże, idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie nici liftingujących, które dają świetne rezultaty, a zabieg nie wiąże się z tak długą rekonwalescencją. Dlatego współczesna medycyna estetyczna coraz chętniej sięga właśnie po nici liftingujące, które nie tylko unoszą, wygładzają i ujędrniają skórę, ale często również ją rewitalizują. Na rynku dostępny jest cały wachlarz możliwych nici. Co warto o nich wiedzieć?

.

Nici APTOS Needle, Spring Tread, PDO, BARB, APTOS Wire, APTOS Blunt… Rodzajów nici liftingujących dostępnych dziś w klinikach medycyny estetycznej jest naprawdę sporo, czytanie kolejnych nazw może z pewnością przyprawić potencjalną pacjentkę czy pacjenta o lekki zawrót głowy. Oczywiście nie jest tak, że to osoba poddająca się zabiegowi dopasowuje nici do potrzeb swojej skóry – to, jaka metoda sprawdzi się najlepiej powinien zasugerować lekarz, który wie wszystko o każdym typie nici. Z pewnością warto jednak mieć świadomość, na co się decydujemy, bo różnorodne nici różnią się składem, sposobem działania, długotrwałością efektów i ceną. Dlatego postanowiłem tym razem opowiedzieć Państwu trochę o najczęściej używanych w Polsce niciach liftingujących.

Na początku warto zaznaczyć, czym w ogóle wyróżnia się ta metoda zabiegowa. Kiedyś dokonanie liftingu twarzy czy ciała było wysoko inwazyjne, wiązało się bólem, długą rekonwalescencją, powikłaniami, bliznami. Na szczęście miejsce skalpela w medycynie estetycznej z czasem zajęły nici liftingujące. Pierwsze dostępne nici były jednak niewchłanialne, w związku z czym pozostawały w skórze na długie lata lub nawet na zawsze. Z pozoru wydawało się to dobrym rozwiązaniem, gwarantującym trwałe efekty. Należy jednak pamiętać, że podczas procesu starzenia skóra zmienia swoją strukturę stając się coraz cieńsza, w związku z tym nieraz nici zaczynały prześwitywać i przemieszczać się. Dlatego też wyjątkowym odkryciem okazały się nici bioabsorbowalne, wchłaniane przez organizm po upływie kilku lat.

Dostępne dziś na rynku nici bioabsorbowalne to optymalne rozwiązanie. Przewaga tej metody nad starszymi jest olbrzymia. Nici przynoszą niemal natychmiastowe efekty, które utrzymują się od 2 do 4 lat, zabieg jest mało bolesny, można bardzo szybko wrócić po nim do codziennych obowiązków, zaś ryzyko powikłań jest bardzo niskie. Zabieg trwa przeważnie zaledwie około 30 minut, wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Jednocześnie nowoczesne nici oferują nie tylko właściwości pielęgnujące – dzięki starannie dobranym składnikom przynoszą te z skórze różnorodne dodatkowe korzyści, nawilżając ją, stymulując, opóźniając procesy starzenia.

Kluczową kwestią jest również fakt, że nici liftingujące zastosowane na twarzy (np. w obrębie policzków czy linii żuchwy) nie dodają objętości jak wypełniacze. Zabieg bazuje na wykorzystaniu zmigrowanej pod wpływem grawitacji objętości własnej skóry pacjenta. Dzięki temu efekt końcowy jest bardzo naturalny, a lifting nićmi to idealna odpowiedź na potrzeby wszystkich osób, które obawiają się zabiegów, które mogą dawać efekt „przepełnienia” twarzy, nadawać rysom lekkiej sztuczności. 

.

Rodzajów nici jest tak wiele, że są one w stanie świetnie odpowiedzieć na różnorodne potrzeby pacjentów. Z pomocą nici liftingujących możemy dziś przywrócić twarzy młodzieńczy kontur, odmłodzić skórę, unieść policzki, pozbyć się podwójnego podbródka, wygładzić skórę na szyi czy dekolcie, jak i wymodelować oraz ujędrnić różne obszary ciała – biust, brzuch, uda, ramiona, pośladki… Skalpel to dziś ostateczność zarezerwowana na wyjątkowe przypadki – np. gdy należy pozbyć się większych płatów opadającej skóry.

Jak dokładnie działają współczesne nici liftinujące? Po dokonaniu znieczulenia miejscowego lekarz wprowadza nici pod skórę z pomocą bardzo cienkich igieł. W zależności od obszaru twarzy czy ciała stosowane są nici o różnej długości, sile i ułożone przez lekarza pod skórą w odpowiedni sposób. Nici tworzą rodzaj podskórnego stelażu, który utrzymuje tkanki w odpowiednim miejscu. Jednocześnie gdy po określonym czasie nici ułożą się już pod skórą i zaczną oddawać do niej cenne substancje o rewitalizującym działaniu, ujawniają się pełne efekty zabiegu – przeważnie dzieje się tak po upływie około 3-4 tygodni

Jak już wspominałem, ryzyko powikłań po zabiegu jest niewielkie. Bezpośrednio po poddaniu się zabiegowi pacjentka bądź pacjent może odczuwać niewielki dyskomfort w miejscu wprowadzenia nici, w ciągu kilku dni może być widoczne również delikatne zasinienie i opuchlizna, skóra może też swędzieć. To normalne i objawy te powinny ustąpić po 3-5 dniach. Objawy mogą być wywołane nawet nie przez samo wprowadzenie nici co poprzez znieczulenie. Jeśli będziemy stosować się starannie do zaleceń lekarza – nie wykonywać intensywnych ruchów mimicznych twarzy, nie podrażniać skóry peelingiem czy mocnymi kosmetykami, nie rozgrzewać ciała podczas opalania czy nie przeciążać np. w trakcie treningu, żadne dodatkowe komplikacje nie powinny się pojawić.  

.
.
.

.

Przejdźmy teraz do meritum, a więc tego, jakie nici dostępne są obecnie na rynku i czym się różnią. Podziału nici liftingujących możemy dokonać w oparciu o kilka wyznaczników: między innymi ich skład, budowę, długość, obecność haczyków, siłę, właściwości. Jednymi z najpopularniejszych nici, na których bardzo lubię pracować, są nici APTOS opracowane przez dr Salamanadze. Nici te, o których niejednokrotnie pisałem już w tekstach, zakończone są mikroskopijnymi haczykami, które gwarantują precyzję, redukują ryzyko przemieszczania się. Nici APTOS wykonuje się z pochodnej kwasu polimlekowego, który wykazuje silne działanie antystarzeniowe, dzięki czemu nici APTOS zapewniają nie tylko lifting, ale i dogłębną rewitalizację skóry. Ich olbrzymią zaletą jest długotrwałe działanie – efekty utrzymują się nawet do 4 lat.

Jednak na tym nie koniec – warto wspomnieć, że istnieje bardzo wiele rodzajów nici APTOS, a każdy z nich dedykowany jest innym potrzebom skóry. Nici APTOS Needle idealnie sprawdzą się przy liftingu brwi, obszaru kości jarzmowej, żuchwy i podbródka, pozwolą pozbyć się chomików. Zabiegu tym rodzajem nici dokonuje się z pomocą podwójnej, obustronnie ostro zakończonej igły połączonej z polipropylenową nicią z mikrowypustkami. Nici APTOS Visage Exellence również świetnie sprawdzą się przy liftingu brwi, okolic żuchwy czy podbródka, okażą się jednak również doskonałe przy wygładzeniu szyi bądź unoszeniu policzków. Tym razem mamy do czynienia z nićmi z wielokierunkowymi wypustkami (każda sekwencja wypustek zlokalizowana jest w kierunku przeciwnym do poprzedniej).

Nici APTOS Linea pozwalają natomiast na subtelny lifting dolnej i środkowej części twarzy, dzięki dwukierunkowym wypustkom. Dla osób, którym marzy się bardzo delikatny lifting idealne będą również nici APTOS Light Lift przymocowane do trójkątnej igły. Pomogą one unieść brwi, kości policzkowe czy zredukować podwójny podbródek, który często pojawia się nawet u bardzo młodych osób.

Nici APTOS Light Lift Thread przymocowane do końca podwójnej, prostej, trójkątnej igły tnącej to perfekcyjne rozwiązanie, jeśli marzy się nam wolumetria twarzy, dzięki której można unieść i ponownie ukształtować różnorodne obszary twarzy, odzyskując jej dawny, zatracony z wiekiem kontur. Nici APTOS Nano Spring owinięte spiralnie wokół tępo zakończonej kaniuli sprawdzą się natomiast idealnie do pozbycia się lwiej zmarszczki, fałd nosowo-wargowych, linii marionetki, zmarszczek nad górną wargą czy poprawy konturu ust. Nici APTOS Nano Vitis tym razem bez wypustek, podwójnie skręcone na kształt warkocza poradzą sobie nie tylko z obszarami twarzy (np. zredukowaniem kurzych łapek), ale także odmłodzeniem rąk, obszaru szyi i dekoltu.

Nici APTOS Body Exellence, szczególnie mocne, z wielokierunkowymi, specjalnie zaprojektowanymi wypustami, poradzą sobie z zadaniami specjalnymi na obszarze ciała – uniesieniem piersi, liftingiem ramion, wewnętrznej strony ud, obszaru nad kolanami czy brzucha. Nici APTOS Blunt to natomiast jedne z najnowszych nici w ofercie firmy, nadające się perfekcyjnie do liftingu brwi, zaś nici APTOS Wire zostały stworzone specjalnie do tego, by uwalniać głębokie zmarszczki blizny od zrostów z tkankami położonymi poniżej. 

N

„Nici przynoszą niemal natychmiastowe efekty, które utrzymują się od 2 do 4 lat, zabieg jest mało bolesny, zaś ryzyko powikłań bardzo niskie.”

.

Tańszą opcją niż nici APTOS są nici PDO wytwarzane z polidioksanonu. Istnieje również wiele ich typów. Pierwszy, do którego zalicza się między innymi nici PDO MONO i First Lift, doskonale radzą sobie z wygładzaniem drobnych zmarszczek mimicznych. Nici PDO TWIN są natomiast skręcone, co sprawia, że silniej stymulują produkcję kolagenu. Sprawdzą się w bardziej wymagających obszarach twarzy naznaczonych głębszymi zmarszczkami. Nici spiralne gwarantują wręcz efekt porównywalny do wypełniaczy. Jeśli marzą Państwo o pozbyciu się uciążliwych fałd nosowo-wargowych czy linii marionetki – nici PDO TWIN okażą się strzałem w dziesiątkę. Efekty liftingu nićmi PDO utrzymują się do 2 lat.  

.

Warto wspomnieć też o niciach Spring Thread stworzonych z poliestrowego rdzenia pokrytego silikonem. Nici te pobudzają syntezę kolagenu i świetnie nadają się nie tylko do liftingu podbródka czy szyi, ale również pleców bądź ramion. Zupełnie inaczej zbudowane są lici Silhouette Lift – na całej ich długości występują niewielkie stożki, które pomagają utrzymać sprężystość skóry. Nici te, stworzone z polipropylenu, nie mają właściwości rewitalizujących, ale doskonale sprawdzą się u osób, które zmagają się ze sporą ilością luźnej skóry, np. pod postacią tak zwanych chomików.

.

Na rynku dostępne są również nici BARB zbudowane z drobnych haczyków, które otwierają się dopiero w momencie, gdy nici zostaną już zaimplantowane. Nici te określana się mianem wielowymiarowych, dopisując do nich określenie 3D bądź 4D. Gwarantują one wyjątkowo skuteczne uniesienie zwiotczałych tkanek – np. opadających powiek, ale i innych obszarów twarzy. Radzą sobie z naprawdę trudnymi zadaniami.

Rodzajów nici, jak sami Państwo widzą, jest więc naprawdę sporo, dzięki czemu możliwe jest odpowiedzenie na bardzo różnorodne potrzeby pacjentów. Jak zwykle apeluję o wybieranie renomowanych klinik zabiegowych i specjalistów, którym można zaufać – tylko w takim wypadku mamy pewność, że do naszego ciała trafią certyfikowane nici, że zostaną one odpowiednio dobrane i zaimplementowane. Lekarz powinien wytłumaczyć nam, które dokładnie nici najlepiej sprawdzą się w przypadku naszej skóry i obszaru ciała, który chcemy poddać zabiegowi, przedstawić różnorodne opcje, porównując działanie konkretnych metod i ich zakres cenowy. Możliwości jest naprawdę wiele, warto więc wybrać taki rodzaj nici, który idealnie spełni nasze oczekiwania.