Gdy mowa o przeszczepach włosów, przeważnie pierwsze skojarzenie to walka z łysieniem. Bardzo rzadko mówi się natomiast o tym, że nowoczesne metody przeszczepów, takie jak Smart Graft FUE, są w stanie pomóc odzyskać nie tylko włosy na głowie, ale i innych częściach ciała – choćby brwi czy zarost. Brak owłosienia może budzić kompleksy, jak i kojarzyć się z nieprzyjemnymi wydarzeniami, przez które przeszliśmy – np. przebytą chorobą lub leczeniem, które nas tych włosów pozbawiło. Warto mieć świadomość, że w takich przypadkach również można szukać pomocy u lekarza medycyny estetycznej. 

.

Kultura dość jednoznacznie dyktuje, w jakich obszarach ciała w zależności od naszej płci bujne włosy są mile bądź niemile widziane. Oczywiście warto mieć do tych wzorców atrakcyjności dystans, nie ulega jednak wątpliwości, że brak włosów (nie tylko na głowie, ale i w innych obszarach ciała) może znacząco obniżać naszą samoocenę, wywoływać emocjonalny dyskomfort, przywoływać nieprzyjemne wspomnienia czy nawet wiązać się z problemami tożsamościowymi. Włosy można utracić w wyniku różnych czynników. Bardzo często prowodyrem takich sytuacji jest intensywny stres i przepracowanie, zaburzenia hormonalne, choroba, uraz doznany w ramach wypadku, poparzenie czy też zastosowane leczenie – np. chemioterapia. Może być też tak, że mamy genetyczne uwarunkowania do utraty włosów wraz z wiekiem, czy też nie posiadania ich na jakiejś części ciała. O włosach na brodzie czy torsie mogą marzyć też osoby, które poddały się operacji zmiany płci. Dla nich wszystkich przeszczep Smart Graft FUE jest szansą na znaczne poprawienie nie tylko wyglądu, ale i przede wszystkim wewnętrznego komfortu.

.

Klasyczne przeszczepy z wykorzystaniem skalpela można było zastosować tylko w dużych obszarach ciała –  np. na głowie. Należało jednak liczyć się z użyciem wspomnianego skalpela, a więc i z bólem, bliznami i długą rekonwalescencją. Przeszczepy określane skrótem FUE, czyli folliculat unit extraction, pozwalają dla odmiany na pobranie pojedynczych mieszków włosowych, co sprawia, że mogą znaleźć zastosowanie także na mniejszych i delikatnych obszarach ciała. Dzięki nim możliwe jest między innymi uzyskanie, czy też odzyskanie bądź zagęszczenie brwi czy zarostu. A wśród różnorodnych metod FUE, najbardziej innowacyjną w tym momencie jest metoda Smart Graft. Na tle innych przeszczepów FUE, Smart Graft wyróżnia się krótszym czasem trwania zabiegu, a jednocześnie jego większą dokładnością, która gwarantuje niezwykle naturalnie wyglądający efekt. Olbrzymią zaletą metody Smart Graft jest też krótki czas rekonwalescencji – o ile w przypadku innych metod FUE należy nastawić się na ok. 2 tygodnie, po zabiegu Smart Graft wystarczy 3 do 5 dni w przypadku zarostu lub brwi. 

.
.
.

.

Jak już pisałem w relacji ze szkolenia w Miami, na początku listopada miałem okazję zapoznać się bliżej z metodą Smart Graft. Szkolenie skupiało się przede wszystkim na temacie przeszczepu brwi oraz zarostu u mężczyzn, a więc zabiegach, o których w Polsce nie mówi się jeszcze tak często, a które znajdują się w obszarze zainteresowania wielu mężczyzn. Postanowiłem przybliżyć Państwu ten temat i opowiedzieć więcej o metodzie Smart Graft FUE. Czym się ona charakteryzuje, jak wygląda zabieg i kiedy można się na niego zdecydować? Oto wszystko, co wypadałoby wiedzieć przed zdecydowaniem się na przeszczep. 

N

„Na tle innych przeszczepów FUE, Smart Graft wyróżnia się krótszym czasem trwania zabiegu, a jednocześnie jego większą dokładnością, która gwarantuje niezwykle naturalnie wyglądający efekt”

.

Smart Graft FUE to metoda zupełnie nowatorska, opracowana na terenie Stanów Zjednoczonych. Sama nazwa metody odnosi się do graftów, a więc małych zespołów mieszków włosowych. Smart Graft to zamknięty system, który umożliwia pobranie najlepszych mieszków włosowych, a następnie przechowywanie ich w specjalnym środowisku (określony roztwór i kontrolowana temperatura), które pozwala na odpowiednie nawilżenie włosów przed reimplantacją. Zaletą urządzenia jest wydajna pompa oraz szeroki zestaw głowic zabiegowych, które pozwalają na ekstrakcję włosów bez uszkodzenia cebulki. Co również istotne: urządzenie wyposażone jest w system przeliczania pobranych włosów. To wszystko sprawia, że przeżywalność pobranych w ramach zabiegu cebulek włosów sięga nawet 98%. To wynik wielokrotnie wyższy niż w przypadku innych metod. Zalety Smart Graft są jednak dużo bardziej liczne – od niskiej inwazyjności przez krótki czas trwania zabiegu i rekonwalescencji po wyjątkowo naturalny efekt i wreszcie: możliwość zastosowania metody na mniejszych i wyjątkowo delikatnych fragmentach skóry.

.

Jak wygląda sam zabieg?

Najpierw jak zwykle konieczna jest konsultacja z lekarzem, kontrola stanu zdrowia, wykonanie badania krwi i szczegółowe omówienie procedury oraz oczekiwań osoby, która zamierza się poddać przeszczepowi. Następnie golony jest niewielki obszar dawczy, z którego zostaną pobrane mieszki włosowe (np. tył głowy). Kolejny krok to podanie znieczulenia miejscowego. Następnie lekarz przystępuje do poboru mieszków włosowych z obszaru dawczego z pomocą urządzenia Smart Graft. Technologia ta pozwala nie tylko na natychmiastowe zbieranie, ale również ich liczenie, a następnie przechowywanie. Gdy wszystkie potrzebne grafty zostaną już pobrane, lekarz przystępuje do przygotowania miejsca implantacji, w którym również podawane jest znieczulenie miejscowe. Tutaj następuje ważny moment – przeprowadzający zabieg specjalista tworzy małe otwory, w których umieszczone zostaną wszczepy. Ich umiejscowienie, kąt oraz gęstość odgrywają kluczową rolę dla ostatecznego efekty przeszczepu.

Standardowo zabieg reimplantacji włosów metodą Smart Graft trwa około 5 do 6 godzin. Mowa tu jednak o zabiegach przeszczepu włosów na głowie, w których mamy do czynienia z naprawdę dużym obszarem. Podobny może być czas zabiegu przeszczepu włosów, które stworzą brodę, ale choćby w przypadku brwi mamy do czynienia ze znacznie mniejszym obszarem, w związku z tym i czas będzie krótszy – przeważnie około 2 do 3 godzin. Po zabiegu zarówno miejsca dawcze, jak i biorcze goją się w bardzo szybkim tempie. Większość pacjentów może wrócić do pracy już trzeciego dnia po zabiegu, okres rekonwalescencji jest więc skrócony do minimum. Warto jednak szczególnie zadbać o skórę w miejscach, w których wszczepiono grafty. Przez co najmniej tydzień odradza się intensywne przecieranie jej ręcznikiem, by nie uszkodzić wszczepów, warto natomiast stosować delikatne nawilżanie strefy biorczej solą fizjologiczną. Przez 2 do 3 tygodni nie powinno się również nagrzewać skóry, wykonywać ciężkiej pracy fizycznej i forsujących ćwiczeń sportowych. Warto też wstrzymać się od opalania na około 3 miesiące.

.

Na efekty trzeba trochę poczekać, co związane jest z cyklem rośnięcia włosów. Zaczniemy zauważać je stopniowo, co gwarantuje, że nikt nie stwierdzi, że włosy pojawiły się u nas nagle w dziwny sposób. Już po kilku miesiącach w miejscu reimplantacji powinny pojawić się pierwsze włosy, po około roku ma szansę ujawnić się pełen efekt zabiegu, który jest trwały. Nowymi włosami na brodzie czy brwiach będziemy mogli więc cieszyć się przez długie lata. Ogromnie polecam metodę Smart Graft FUE zarówno osobom zmagającym się z łysieniem, jak i tym, które marzą o odzyskaniu czy zagęszczeniu brwi bądź brody. To metoda, które pokazuje jak na dłoni, jak bardzo w ostatnich latach zmieniła się medycyna estetyczna. Bolesne, niegwarantujące naturalnego efektu przeszczepy z wykorzystaniem skalpela możemy odłożyć już do lamusa. Smart Graft FUE to przyszłość w dziedzinie przeszczepów włosów.

zobacz zabiegi związane z tym artykułem