Modelowanie ust to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Coraz częściej decydują się na niego nie tylko osoby dojrzałe, ale również młode kobiety i mężczyźni. Przed podjęciem decyzji o zabiegu warto jednak wiedzieć, jakich efektów możemy się realnie spodziewać, przemyśleć powody, dla których decydujemy się na skorzystanie z niego i upewnić, że mamy do czynienia z doświadczonym lekarzem, który stosuje tylko wysokiej jakości, certyfikowane wypełniacze.

Jak bardzo modelowanie kwasem hialuronowym może zmienić usta?

.

Zmysłowe, wyraźnie zarysowane, nawilżone usta są obiektem pożądania od zawsze. Dziś za sprawą medycyny estetycznej mogą osiągnąć je również osoby, których natura nie obdarzyła tak ponętnymi ustami. Jeśli marzymy o wymodelowaniu ust, warto najpierw zastanowić się jednak, skąd u nas ta potrzeba i dowiedzieć się, na ile nasze oczekiwania mogą być zgodne z rzeczywistością. Bardzo często wyśrubowane wzorce piękna dostępne w mediach tradycyjnych i społecznościowych mogą nas zwodzić i zaniżać samoocenę. Wiele osób chciałoby, by ich usta wyglądały identycznie jak u ulubionej aktorki, modelki czy gwiazdy Instagrama.

Nie myślą przy tym, że kształt ust wpływa na wygląd całej twarzy, jej mimikę – że to, co u konkretnej aktorki może wyglądać świetnie, wcale niekoniecznie sprawdzi się na naszej twarzy, może zaburzyć jej harmonię, sprawić, że zacznie wyglądać nienaturalnie. Druga kwestia jest taka, że zdjęcia, którymi jesteśmy z każdej strony bombardowani często nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Szczypta magii Photoshopa, instagramowe filtry upiększające, makijaż, odpowiednie oświetlenie czy kadr mogą sprawić, że twarze czy ciała, które oglądamy wyglądają dużo atrakcyjniej niż w rzeczywistości, a czasem wręcz zupełnie inaczej. Dobrze mieć tego świadomość  i na konsultacjach przed zabiegiem szczerze porozmawiać z lekarzem i wspólnie zastanowić się, jakie efekty, by nas satysfakcjonowały i na ile osiągnięcie ich jest możliwe. 

.

Z pomocą medycyny estetycznej można zmienić naprawdę wiele, pytanie jednak, czy zawsze tak drastyczne zmiany są dobre. Zbyt duże w stosunku do reszty twarzy, za mocno wydęte usta wyglądają sztucznie, wykwalifikowany lekarz nie będzie chciał wywołać takiego efektu na twarzy pacjentki czy pacjenta. Efekt ten może być skutkiem nieprofesjonalnego wykonania zabiegu – podania zbyt dużej ilości wypełniacza, złego dobrania preparatu czy niewłaściwej techniki wstrzykiwania. Dlatego przed zdecydowaniem się na skorzystanie z jakiegokolwiek zabiegu medycyny estetycznej upewnijmy się koniecznie, że mamy do czynienia z prawdziwym i doświadczonym, pracującym na wysokiej jakości produktach lekarzem.

Dobremu lekarzowi zawsze będzie zależało na tym, by usta po zabiegu wyglądały jak najnaturalniej. Oczywiście były widoczniej zarysowane, wypełnione, ujędrnione, odmłodzone, ale ich kształt i objętość nie powinny drastycznie różnić się od naszych naturalnych ust. Dlatego też o wiele adekwatniejszym określeniem niż „powiększanie ust” jest nazwa „modelowanie”. Z pomocą kwasu hialuronowego lekarz może subtelnie powiększyć usta i zmienić ich kształt, unosząc kąciki, znosząc asymetrię, podkreślając kontur ust i tak zwany łuk Kupidyna. W ramach zabiegu można też zlikwidować zmarszczki na ustach i wokół nich, nawilżyć i ujędrnić wargi. Bardzo istotna jest technika wstrzykiwania wypełniacza – jeśli więcej zaaplikuje się w okolicach konturu ust, efekty będą naturalniejsze, natomiast podanie większej ilości wypełniacza w okolice czerwieni wargowej, mocniej wywinie usta. 

.
.
.

.

Zabieg modelowania ust jest szczególnie polecany osobom, których naturalna linia ust jest zaburzona, asymetryczna, u których występuje rozszczep wargi czy jakiegoś typu deformacja oraz dojrzałym pacjentkom i pacjentom, których usta z wiekiem się zmniejszyły, odwodniły, ich kąciki zaczęły opadać, kontur się zamazał, a koło ust pojawiły się zmarszczki. Oczywiście na zabieg modelowania ust mogą zdecydować się również młodsze osoby, które po prostu nie są zadowolone z kształtu swoich ust, uważają swoje wargi za zbyt wąskie itd.

Efekt, który uzyskamy po zabiegu w bardzo dużej mierze zależy też od typu zastosowanego wypełniacza. O tym, jaki preparat najlepiej sprawdzi się na naszych ustach i sprosta naszym oczekiwaniom powinien decydować lekarz. I tu ponownie apeluję, by korzystać tylko z usług profesjonalistów, sprawdzać opinię o osobie, która ma wykonać zabieg czy gabinecie, w którym pracuje, dowiedzieć się, jaki konkretnie wypełniacz będzie stosowany, poczytać o firmie, która go tworzy, korzystać tylko z wypełniaczy od renomowanych marek.

D

„Dobremu lekarzowi zawsze będzie zależało na tym, by usta po zabiegu wyglądały jak najnaturalniej. Były widoczniej zarysowane, wypełnione, ujędrnione, odmłodzone, ale ich kształt i objętość nie powinny drastycznie różnić się od naszych naturalnych ust”

.

A kiedy możemy liczyć na wyczekiwany efekt?

Od razu po zabiegu nasze usta powinny przypominać finalną formę, jednak szybko rozpoczyna się ich puchnięcie. Usta mogą być mocno opuchnięte i obolałe przez około 2 do 3 dni po zabiegu, warto pamiętać, że to, jak wtedy wyglądają nie jest jednoznaczne z ostatecznym efektem. Dlatego dobrze zaplanować zabieg np. w piątek i spokojnie odpocząć w weekend w domu. Po kilku dniach opuchnięcie się zmniejszy, a ostateczny efekt modelowania będzie widoczny po około dwóch tygodniach – powinien on utrzymywać się przez 6 do 12 miesięcy.

Jeśli efekt nas zadowolił i przyzwyczailiśmy się do nowego, lepszego wyglądu ust, możemy powtórzyć zabieg po około pół roku. Nie jest prawda, że jeśli to zrobimy, będziemy musieli powtarzać zabieg coraz częściej. Jest wręcz przeciwnie: kolejne zabiegi można przeważnie wykonywać w coraz większych odstępach czasu, bo część dobroczynnych właściwości kwasu hialuronowego, który nie tylko powiększa, ale i nawilża oraz ujędrnia usta utrzymuje się na dłużej. Jeśli natomiast nie zdecydujemy się na kolejny zabieg, po ponad roku usta powinny wrócić do stanu wyjściowego.

Jeśli jednak stałoby się tak, że efekt nas nie zadowolił i chcemy mocniej zmodyfikować wygląd ust, zabieg można wykonać ponownie minimum po miesiącu odstępu. W skrajnych sytuacjach, gdy efekty zabiegu są niewłaściwe, można natomiast zastosować hialuronidazę, która rozkłada kwas hialuronowy. Zostaje on wtedy w przyśpieszonym tempie wydalony z organizmu i usta szybko wracają do naturalnego stanu. Mówiąc tu o skrajnych przypadkach, mam na myśli sytuacje naprawdę ekstremalne – martwice w wyniku złego podania kwasu hialuronowego czy dużą deformację ust po błędnym modelowaniu. Hialuronidaza nie jest obojętna dla organizmu i nie wolno jej stosować bez zastanowienia, jeśli usta po prostu nam się nie podobają. Dlatego tym bardziej zachęcam do korzystania tylko z usług profesjonalistów, którzy z całą pewnością dobrze wykonają zabieg i wcześniejsze przemyślenie, na jaki efekt liczymy. 

.

Warto też pamiętać, że wygląd ust wymodelowanych kwasem hialuronowym zależy w pewnym stopniu od wahań poziomu wody w organizmie. Ponieważ kwas na bazie którego stworzone są wypełniacze jest substancją higroskopijną, chłonącą wodę, np. po nocy lub długim locie, usta mogą wydawać się odrobinę większe, powinna być to jednak bardzo subtelna różnica. Dobrze wprowadzony wypełniacz powinien być też niewyczuwalny i nie pozostawiać żadnych grudek – z pewnością nie powinno się go odczuwać przy dotyku czy pocałunkach. Wymodelowane usta powinny być za to solidnie nawilżone, wygładzone, zrewitalizowane, mieć kusząco podkreślony kształt, wyraźny kontur, subtelnie wyeksponowane, zmysłowe wargi – i to są efekty, na które z pewnością możemy i powinniśmy liczyć decydując się na zabieg modelowania ust.